Vladislav Bláha 

Vladislav  Bláha je jediným českým kytaristou, jenž se svým recitálem vystoupil v Carnegie Hall v New Yorku. Prestižním anglickým časopisem Music Opinion byl po koncertě v Londýně označen za jednoho z nejlepších českých kytaristů, německý tisk jej po recitálu na festivalu v Iserlohn (2010) nazval „vůdčím českým kytaristou. Je vítězem mezinárodních  soutěží: v Markneukirchen, Německo, v Esztergom, Maďarsko, ve Volos, Řecko a v Kutné Hoře. Obdržel bronzovou medaili ve finále soutěže Radio France v Paříži.

Koncerty: vystupuje v řadě světových  metropolí: Londýn /mj. i v Royal Festival Hall/, Tokio, Řím, Paříž, Berlín, New York, Jakarta, Havana, Buenos Aires, Los Angeles, Lima, Caracas, Chicago, Miami, Dallas, Vídeň, Curych, Brusel, Moskva, Valencie, Saigon, Hanoj, ad., dosud ve více než 40 zemích Evropy, Asie, Latinské Ameriky a v USA (9 x), kde se stal  Čestným občanem města Dallasu. Tisk oceňuje jeho bohatství hudebního výrazu, brilantní virtuositu a stylovou čistotu hry. Jeho repertoár obsahuje skladby všech epoch včetně koncertů pro kytaru a orchestr J.Rodriga, M. M. Ponceho, A.Vivaldiho, K.Kohouta, A.Tučapského. 28 skladatelů ze 16 zemí mu věnovalo skladby, např.: N.Koshkin, J. W. Duarte, J. Cardoso, F.Kleynjans, A.Tučapský, M.Štědroň, J.Morel, M.Tesař, ad.

Mimo sólové činnosti spolupracuje s předními umělci: Duo Terpsichore /kytara + cimbál – Zuzana Lapčíková/, zpěv a kytara (Viera Gulázsi, soprán nebo Irena Budweiserová), Duo Guitaccord /kytara + J. Zámečník, bajan/ Brněnské instrumentální trio (kytara + J. Zámečník, bajan, J.Novotný, housle), v duu s houslemi /J. Svěcený nebo P. Šporcl nebo J. Novotný/.

        Vede mistrovské kursy na univerzitách a hudebních školách v USA, v Mexiku, v Rakousku, v Německu a řadě festivalů, je docentem JAMU a pedagogem Konzervatoře Brno.  Je ředitelem Mezinárodního kytarového festivalu BRNO a předsedou České kytarové společnosti. Je zván do mezinárodních porot prestižních soutěží (Tokyo, Benicasim, Mottola, Gorizia, Tychy,…). Vede edice kytarových not v Německu a v USA.

       Absolvoval studia na Konzervatoři Brno, VŠ studium  na Hochschule f. Musik F.Liszt, Weimar, Německo, doktorandské studium na VŠMU v Bratislavě a v roce 2009 habilitoval na docenta JAMU. Své umění zdokonalil na stážích u významných osobností: J. W. Duarte, Londýn, u G.Crosskey, Royal Northern College, Manchester, C.Cotsiolis  a A.Carlevaro.

     Jeho nahrávky zahrnují 7 samostatných CD, dalších 6 CD v duu a ve spolupráci s dalšími umělci, dále pro TV a rozhlas zemí Evropy, USA, Kuby, Mexika, Peru, Vietnamu, Venezuely, Indonézie, Argentiny ad.

Mimo sólových vystoupení spolupracuje s významnými umělci v následujících hudebních seskupeních:

Duo cimbál - kytara se Zuzanou Lapčíkovou, cimbál a zpěv. Varianty programu od barokních skladatelů po jazz a úpravy folkloru: A. Vivaldi, H. Villa - Lobos, A. Piazolla, J. Cardoso, M. Tesař, J. W. Duarte ad.

Duo s houslemi:

Vladislav Bláha a Pavel Šporcl

Vladislav Bláha a Jaroslav Svěcený

Duo kytara a zpěv

S Vierou Gulázsi (soprán - výběr písní a arií od baroka po 20. stol.),

S Irenou Budweiserovou (program na hranici žánrů: španělské a latinskoamerické písně, spirituály, blues ad.).

BIT (Brněnské instrumentální trio) : Vladislav Bláha - kytara, Jiří Novotný - housle, Jaromír Zámečník - akordeon

Duo klarinet - kytara: Vít Spilka a Vladislav Bláha

Savarez